Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Kultúrne a športové akcie

3.4.2017 - 3.4.2018   24.00

P3260005.JPG

Lisková

Vynášanie Murieny

Muriena naša, kde si prebývala... niesol sa v nedeľu 26. marca po obci spev 22 člennej krojovanej skupiny žien, ktorá vynášala Murienu.
Je to jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Muriena má podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú nesú ženy so spevom k potoku. Zvyčajne ju pri brehu vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky. Verili, že jej vynesením k nám zavíta jar a nový život.
V Liskovej sa podľa dlhoročných tradícií Muriena vynáša 3 týždne pred Veľkou nocou. Našim ženám pomáhali ďalšie 2 ženy, ktoré po domoch oznamovali tento pekný ľudový zvyk a pozývali občanov spolu s nimi zahnať zimu. A keď už „ ... vyniesli sme Murienu zo vsi, priniesli sme máj nový do vsi...“ tak veríme, že teraz do nášho chotára už naozaj zavíta zelená a krásne rozkvitnutá jar.
Starosta obce Ing. Jozef Murina ďakuje členkám miestnej organizácie Červeného kríža a tiež mladým dievčatám za zachovanie a rozvíjanie tejto krásnej ľudovej tradície.
Edita Forgáčová


 

8.5.2017 - 8.5.2018   10:00

P4300053.JPG

Lisková

Stavanie mája

Aký by to bol mesiac máj bez svojej ozdoby – krásneho, vysokého, stužkami vyzdobeného stromu. A tak sme zase poprosili našich dobrovoľných hasičov, aby sa na túto úlohu podujali. Nezaváhali, a tak v predvečer 1.mája, za sprievodu hudby a za účasti prizerajúcich sa spoluobčanov všetkým dievčatám tento spoločný máj postavili. Hrdo sa týči do výšky a my sme si po jeho postavení zaspievali: máj, máj, máj zelený, pred škôlkou postavený... Chlapci – hasiči, ďakujeme za zachovávanie tohto krásneho ľudového zvyku.
Edita Forgáčová


 

8.5.2017 - 30.5.2018   10:00

P5050011.JPG

Lisková

20. ročník Behu oslobodenia

5. mája sa pri príležitosti 72. výročia Dňa víťazstva konal už 20. ročník Behu oslobodenia. Predchádzal mu pietny akt položenia venca k Pomníku padlých pred materskou školou na počesť všetkých obetí II. svetovej vojny. Po básni žiačky ZŠ mal príhovor k udalostiam starosta obce Ing. Jozef Murina. A potom sa už išlo pretekať. Štart a cieľ bol pred základnou školou. Mladšie deti zo škôlky mali svoje preteky v areáli materskej školy. Pred školou sa bežalo podľa jednotlivých kategórií, chlapci a dievčatá zvlášť. Začínali škôlkári - predškoláci a končili najstarší žiaci. Atmosféra bola športová a pretekárov sme výdatne povzbudzovali. Všetci škôlkári boli víťazi, a preto všetci dostali diplom a sladkú odmenu. Víťazi jednotlivých kategórií zo základnej školy boli ocenení medailami a diplomami, ktoré im odovzdal starosta obce a riaditeľka základnej školy Ing. Renáta Galanová. Každý pretekár – a bolo ich okolo 190 dostal aj občerstvenie – dobošku a čaj. Počasie nás ani tento rok nesklamalo, slniečko sa na všetkých usmievalo a preto sme boli radi, že môžeme v tejto tradičnej súťaži pokračovať.
Edita Forgáčová


 

22.5.2017 - 22.5.2018   24:00

P5170043.JPG

Lisková

100. ročná oslávenkyňa z Liskovej.

V živote sú chvíle, ktoré sú výnimočné. Takouto udalosťou je bezpochyby aj oslava 100-ročného jubilea.
Toto veľmi vzácne životné jubileum oslávila dňa 16. mája 2017 naša spoluobčianka p. Margita Mišatová, rodená Vrábova. Narodila sa v rázovitej oravskej obci Malatiná, kde prežila aj svoje detstvo. Životnú lásku - manžela Cypriána stretla v Liskovej a žili spolu do roku 1979, keď ju navždy opustil. Vychovali štyri deti– Jozefa, Stanislava, Vladimíra a Margitu. Počas života pracovala v rôznych zamestnaniach, posledných 17 rokov pracovala ako sanitárka na onkológii a rádiológii. Prežité roky jej priniesli veľa šťastia, lásky a radosti, ale boli aj chvíle ťažké či smutné. Najväčšou ranou v živote matky je , keď musí oplakať smrť svojho dieťaťa a táto smutná chvíľa postretla aj ju, keď v roku 2016 pochovala syna Stanislava. V súčasnosti žije pri svoje dcére v Ružomberku. Má 7 vnúčat a 2 pravnúčatá.
Oslávenkyni pri tejto príležitosti prišli osobne zagratulovať zástupcovia obce na čele s pánom starostom Ing. Jozefom Murinom, ktorý potvrdil, že počas výkonu funkcie starostu je to jeho prvá gratulácia k 100-ročnému jubileu. S úsmevom na tvári ich privítala drobná a milá starenka. Sedela v slávnostnej izbe v kruhu svojich najbližších a tešila sa pozornosti a láskavosti, ktorou bola obklopená.
Vážená pani Mišatová, želáme Vám pokojný život, nech Vám ešte zdravie slúži a užívajte si aj naďalej veľa lásky od svojich najbližších.
Edita Fogáčová


 

25.7.2017 - 31.7.2018   24:00

P7220099.JPG

OŠK Lisková

Lisková sa zabáva

V sobotu 22. júla 2017 sa za krásneho slnečného počasia v priestoroch areálu Obecného športového klubu Lisková uskutočnil už 10. ročník podujatia „Lisková sa zabáva“. Slávnostne ho o 15,oo hodine otvoril starosta obce Ing. Jozef Murina, ktorý poprial všetkým dobrú náladu a zábavu. Na úvod sme mohli vidieť vystúpenie speváckej skupiny Liskovianka, po nich sa tanečným umením predviedli deti z tanečného krúžku ZUŠ Jánoš. Tento rok bol trošku zmenený tým, že hosť podujatia – hudobná skupina IDEA nemala až večerné vystúpenie, ale s menšími prestávkami hrala počas celého popoludnia. Kým dospelí oddychovali na lavičkách, deti sa začali zapájať do detských súťaží, ktoré poriadali mladí DOMKÁRI. Zároveň naše poľovnícke združenie pripravilo pre deti stále obľúbenú súťaž v streľbe zo vzduchoviek, ktorú na záver vyhodnotili a víťazov odmenili. So záujmom všetci sledovali ukážky výcviku psov nášho kynologického klubu – tento rok boli priamo v centre diania na okraji hlavného ihriska. Po nich sa predviedli naši dobrovoľní hasiči - deťom na volejbalovom ihrisku vyrobili penu, v ktorej sa hrali. Medzitým na hlavnom ihrisku prebiehal futbalový zápas. V prestávke členovia výboru SZZ odovzdali vecné ceny víťazom súťaže O najkrajšiu záhradku. Počas celého popoludnia ujo Milan s pomocníčkami vozil deti na koníkovi. Pre deti bola pripravená trampolína a skákací hrad, ktoré boli stále plné detí. Taktiež sa mohli povoziť na malých autíčkach a štvorkolkách. Veľký záujem a neustály rad bol pri stánku, kde deťom maľovali tváričky, ruky či nohy podľa nimi vybraných predlôh. Tiež sme mohli poobzerať či zakúpiť si ručne vyrezávané drevené predmety a dekorácie nášho občana p. Jána Jánoša. Všetci prítomní sa mohli podľa vôle občerstviť v rôznych predajných stánkoch, na zahnanie hladu sa podával výborný guláša šéfkuchára p. Juraja Plaveckého a neskôr grilované špeciality. Deti si tiež pochutnali na cukrovej vate, popcorne, medovníkoch a iných dobrotách. Podvečer nasledovalo očakávané losovanie bohatej tomboly a krásne ceny určite potešili ich výhercov. Vo večernom chládku sa príjemne sedelo, ľudia sa postretali, porozprávali, zasmiali a neskôr aj tancovali, veď dobrú atmosféru navodil ďalší hosť – DJ p. Plávka.
Aspoň takto sa chceme poďakovať všetkým organizátorom za ich snahu a prácu. Ďakujeme členom skupiny Liskovianka a deťom z krúžku ZŠU Jánoš za kultúrny program, členkám Červeného kríža za pomoc pri príprave gulášu a zdravotnú hliadku na podujatí, kynológom za ukážky výcviku psov, poľovníkom za strelecké súťaže, Domkárom za detské súťaže, chlapcom - volejbalistom za obsluhu bufetu, členkám ORTVŠ 1 za predaj tomboly, ujovi Milanovi za koníka a hlavne všetkým pracovníkom obecného úradu a obce za ich prácu a pomoc. Bez Vás – nás všetkých by sa toto podujatie neuskutočnilo a to by bola veľká škoda. Taktiež skvelému DJ Romanovi za ozvučenie, hudbu a profesionálne zvládnutie moderovania celého podujatia, p. Jurgošovi za videokroniku. Osobitne z úprimného srdca ďakujeme všetkým, ktorí darovali krásne a milé ceny do tomboly, p. Richardovi Makovickému a ostatným sponzorom, ktorí svojim darmi takto podporili naše podujatie a tiež Vám – našim hosťom. Veríme, že sa Vám podujatie páčilo, že ste sa dobre cítili a o rok si to zopakujeme.
Edita Forgáčová.


 

dnes je: 21.1.2018

meniny má: Vincent

webygroup

Úvodná stránka