Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Kultúrne a športové akcie

25.7.2017 - 31.7.2018   24:00

P7220099.JPG

OŠK Lisková

Lisková sa zabáva

V sobotu 22. júla 2017 sa za krásneho slnečného počasia v priestoroch areálu Obecného športového klubu Lisková uskutočnil už 10. ročník podujatia „Lisková sa zabáva“. Slávnostne ho o 15,oo hodine otvoril starosta obce Ing. Jozef Murina, ktorý poprial všetkým dobrú náladu a zábavu. Na úvod sme mohli vidieť vystúpenie speváckej skupiny Liskovianka, po nich sa tanečným umením predviedli deti z tanečného krúžku ZUŠ Jánoš. Tento rok bol trošku zmenený tým, že hosť podujatia – hudobná skupina IDEA nemala až večerné vystúpenie, ale s menšími prestávkami hrala počas celého popoludnia. Kým dospelí oddychovali na lavičkách, deti sa začali zapájať do detských súťaží, ktoré poriadali mladí DOMKÁRI. Zároveň naše poľovnícke združenie pripravilo pre deti stále obľúbenú súťaž v streľbe zo vzduchoviek, ktorú na záver vyhodnotili a víťazov odmenili. So záujmom všetci sledovali ukážky výcviku psov nášho kynologického klubu – tento rok boli priamo v centre diania na okraji hlavného ihriska. Po nich sa predviedli naši dobrovoľní hasiči - deťom na volejbalovom ihrisku vyrobili penu, v ktorej sa hrali. Medzitým na hlavnom ihrisku prebiehal futbalový zápas. V prestávke členovia výboru SZZ odovzdali vecné ceny víťazom súťaže O najkrajšiu záhradku. Počas celého popoludnia ujo Milan s pomocníčkami vozil deti na koníkovi. Pre deti bola pripravená trampolína a skákací hrad, ktoré boli stále plné detí. Taktiež sa mohli povoziť na malých autíčkach a štvorkolkách. Veľký záujem a neustály rad bol pri stánku, kde deťom maľovali tváričky, ruky či nohy podľa nimi vybraných predlôh. Tiež sme mohli poobzerať či zakúpiť si ručne vyrezávané drevené predmety a dekorácie nášho občana p. Jána Jánoša. Všetci prítomní sa mohli podľa vôle občerstviť v rôznych predajných stánkoch, na zahnanie hladu sa podával výborný guláša šéfkuchára p. Juraja Plaveckého a neskôr grilované špeciality. Deti si tiež pochutnali na cukrovej vate, popcorne, medovníkoch a iných dobrotách. Podvečer nasledovalo očakávané losovanie bohatej tomboly a krásne ceny určite potešili ich výhercov. Vo večernom chládku sa príjemne sedelo, ľudia sa postretali, porozprávali, zasmiali a neskôr aj tancovali, veď dobrú atmosféru navodil ďalší hosť – DJ p. Plávka.
Aspoň takto sa chceme poďakovať všetkým organizátorom za ich snahu a prácu. Ďakujeme členom skupiny Liskovianka a deťom z krúžku ZŠU Jánoš za kultúrny program, členkám Červeného kríža za pomoc pri príprave gulášu a zdravotnú hliadku na podujatí, kynológom za ukážky výcviku psov, poľovníkom za strelecké súťaže, Domkárom za detské súťaže, chlapcom - volejbalistom za obsluhu bufetu, členkám ORTVŠ 1 za predaj tomboly, ujovi Milanovi za koníka a hlavne všetkým pracovníkom obecného úradu a obce za ich prácu a pomoc. Bez Vás – nás všetkých by sa toto podujatie neuskutočnilo a to by bola veľká škoda. Taktiež skvelému DJ Romanovi za ozvučenie, hudbu a profesionálne zvládnutie moderovania celého podujatia, p. Jurgošovi za videokroniku. Osobitne z úprimného srdca ďakujeme všetkým, ktorí darovali krásne a milé ceny do tomboly, p. Richardovi Makovickému a ostatným sponzorom, ktorí svojim darmi takto podporili naše podujatie a tiež Vám – našim hosťom. Veríme, že sa Vám podujatie páčilo, že ste sa dobre cítili a o rok si to zopakujeme.
Edita Forgáčová.


 

13.8.2016 - 14.8.2017   24:00

PA210015.JPG

Lisková

15. ročník Memoriálu JUDr. Slimáka - výstup na Choč

V sobotu 13.augusta 2016 Obec Lisková usporiadala už 15. ročník Memoriálu JUDr. Slimáka – výstup na Veľký Choč. Deň predtým mu predchádzala pietna spomienka na p. Slimáka pri mieste jeho posledného odpočinku. O 7,oo hodine ráno bol pred kultúrnym domom pristavený autobus pre všetkých milovníkov turistiky a priaznivcov tohto podujatia, výstup bol z Valaskej Dubovej. Počasie prialo tak akurát – aj slniečko a ani veľké teplo. Výstup bol síce náročný, ale odmena z krásneho výhľadu z vrchola zmyla všetku únavu a aj nohy prestali bolieť. Po krátkom oddychu nasledoval program – privítanie nielen starostu obce Ing. Jozefa Murinu, ale aj pozdravy hostí z družobných miest – českých Kravář a poľských Wožník. Samozrejme, nechýbala ani báseň o Choči liskovského rodáka Mgr. Jaroslava Rezníka. On síce na vrchol nevystúpil, avšak bol jedným z našich hostí na chate p. Dvorského, na ktorej sa po zostupe stretli všetci účastníci výstupu, ktorí na pamiatku dostali aj pamätné listy, odznačiky či tričká s logom výstupu. Po občerstvení – výbornom guláši a čapovaných nápojoch si ešte zaspievali hymnické piesne a s dobrým pocitom sa rozlúčili a pobrali domov. Síce unavení, ale vnútorne spokojní a už teraz sa tešia na budúce spoločné stretnutie.
Obec Lisková ďakujem nielen všetkým, ktorí zachovávajú tradíciu tohto podujatia, ale najmä všetkým, ktorí sa svojou prácou podieľali na jeho príprave, organizácii a zabezpečení.
Edita Forgáčová.


 

14.12.2016 - 31.12.2017   24:00

PC100015.JPG

Lisková

Adventný večer - vianočné trhy

V sobotu 10.decembra obec usporiadala ďalší ročník Adventného večera – vianočné trhy. Prípravy naň boli už od doobedia v plnom prúde, veď bolo treba postaviť prístrešky, doniesť stoly, lavice, navariť či upiecť všakovaké dobroty. Chvíľu pred začatím prišiel medzi deti Mikuláš a porozdával im sladké balíčky. A o 15,oo hodine za to všetko začalo. Na úvod starosta obce Ing. Jozef Murina všetkých srdečne privítal a poprial dobrú zábavu. Naaranžované stánky lákali na kúpu krásnych a milých vianočných výrobkov, ozdôbok, sviečok, svietnikov, stromčekov a iných predmetov, ktoré ponúkali pani učiteľky zo školy a tiež p. Sirotová, p. Jánoš ponúkal ručne vyrezávané drevené sošky a iné výrobky, p. Praženicová voňavé vianočné oblátky. No a potom tu boli stánky s občerstvením. Poľovníci podávali hriate a srnčí guláš, Jednota dôchodcov tiež guláš, grilovanú krkovičku, šišky a domáce koláčiky, Červený kríž spolu so záhradkármi teplý punč pre deti, varené víno a kapustnicu, dobrovoľní hasiči grilované klobásky a punč, volejbalisti oddielu OŠK tiež punč, členovia ZPCCH hriatô a členky oddielu RTVŠ varené vínko a k tomu chlieb s domácou masťou. Jedenia a pitia bolo do sýtosti, do ešte lepšej nálady hrala hudba p. Jurgoša. V kultúrnom programe vystúpila spevácka skupina Liskovianka, hrou na gitary sa predviedli naši žiaci z krúžku ZUŠ Jánoš a spevom potešila Evka Kubalová. No a samozrejme, aké by to boli Vianoce bez stromčeka – ten náš pred materskou školou sme rozsvietili na želanie detí pekne odratávaním. Nálada bola viac než dobrá, ľudí neúrekom, o čom svedčí aj fakt, že všetko sa zjedlo a vypilo. Ľudia sa postretali, porozprávali, zaspomínali. Prišli aj takí, čo už v obci dlhšie nebývajú, no stále ich to domov ťahá a radi sa s kamarátmi stretnú. Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým organizátorom za prípravu a uskutočnenie tohto krásneho podujatia, za ich prácu a ochotu urobiť niečo pre druhých. A keďže je teraz krásny predvianočný čas, kedy sa plnia sny a túžby a ľudia sú si bližší, viacerí sme sa dohodli, že výťažok z predaja a dobrovoľných príspevkov s láskou v srdci venujeme jednej osudom ťažko skúšanej rodine. Veď láska k blížnemu a nezištná pomoc druhým je to najkrajšie, čo môžeme dať.
Edita Forgáčová


 

3.4.2017 - 3.4.2018   24.00

P3260005.JPG

Lisková

Vynášanie Murieny

Muriena naša, kde si prebývala... niesol sa v nedeľu 26. marca po obci spev 22 člennej krojovanej skupiny žien, ktorá vynášala Murienu.
Je to jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Muriena má podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú nesú ženy so spevom k potoku. Zvyčajne ju pri brehu vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky. Verili, že jej vynesením k nám zavíta jar a nový život.
V Liskovej sa podľa dlhoročných tradícií Muriena vynáša 3 týždne pred Veľkou nocou. Našim ženám pomáhali ďalšie 2 ženy, ktoré po domoch oznamovali tento pekný ľudový zvyk a pozývali občanov spolu s nimi zahnať zimu. A keď už „ ... vyniesli sme Murienu zo vsi, priniesli sme máj nový do vsi...“ tak veríme, že teraz do nášho chotára už naozaj zavíta zelená a krásne rozkvitnutá jar.
Starosta obce Ing. Jozef Murina ďakuje členkám miestnej organizácie Červeného kríža a tiež mladým dievčatám za zachovanie a rozvíjanie tejto krásnej ľudovej tradície.
Edita Forgáčová


 

8.5.2017 - 8.5.2018   10:00

P4300053.JPG

Lisková

Stavanie mája

Aký by to bol mesiac máj bez svojej ozdoby – krásneho, vysokého, stužkami vyzdobeného stromu. A tak sme zase poprosili našich dobrovoľných hasičov, aby sa na túto úlohu podujali. Nezaváhali, a tak v predvečer 1.mája, za sprievodu hudby a za účasti prizerajúcich sa spoluobčanov všetkým dievčatám tento spoločný máj postavili. Hrdo sa týči do výšky a my sme si po jeho postavení zaspievali: máj, máj, máj zelený, pred škôlkou postavený... Chlapci – hasiči, ďakujeme za zachovávanie tohto krásneho ľudového zvyku.
Edita Forgáčová


 

dnes je: 25.7.2017

meniny má: Jakub

webygroup

Úvodná stránka