Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Kultúrne a športové akcie

10.12.2018 - 30.12.2019   24:00

PC080029.JPG

Námestie pred KD Lisková

Adventný večer - vianočné trhy

V sobotu 8.decembra obec usporiadala ďalší ročník Adventného večera – vianočné trhy. Prípravy naň boli už od doobedia v plnom prúde, veď bolo treba postaviť prístrešky, doniesť stoly, lavice, navariť či upiecť všakovaké dobroty. A o 15,oo hodine sa to všetko začalo. Na úvod starosta obce Ing. Jozef Murina všetkých srdečne privítal a poprial dobrú zábavu.. Zrazu nastal rozruch – to medzi deti prišiel Mikuláš a porozdával im sladké balíčky. A dobrých detí bolo neúrekom, rozdalo sa až 150 balíčkov. Potom vystúpila naša spevácka skupina Liskovianka. Neskôr nás deti zo základnej školy potešili krásnymi vianočnými pesničkami, vinšovačkami a prianiami. Naaranžované stánky lákali na kúpu krásnych a milých vianočných ručných výrobkov, ozdôbok, sviečok, svietnikov, stromčekov, koláčikov, voňavých oblátok a množstvo iných predmetov. Samozrejme, boli aj stánky s občerstvením. Poľovníci podávali hriate a grilované dobroty, Červený kríž spolu so záhradkármi teplý punč pre deti, varené víno, kapustnicu, palacinky a placky, dobrovoľní hasiči punč, členky oddielu RTVŠ varené vínko a k nemu chlebík s masťou a cibuľou a bol aj stánok s hriatou medovinou. Jedenia a pitia bolo do sýtosti, do ešte lepšej nálady hrala hudba nášho DJ Romana. No a samozrejme, aké by to boli Vianoce bez stromčeka – ten náš pred materskou školou sa rozsvietil na radosť všetkých detí. Nálada bola viac než dobrá, ľudí neúrekom, o čom svedčí aj fakt, že všetko sa zjedlo a vypilo. Ľudia sa postretali, porozprávali, zaspomínali. Prišli aj takí, čo už v obci dlhšie nebývajú, no stále ich to domov ťahá a radi sa s kamarátmi a známymi stretnú. Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým organizátorom za prípravu a uskutočnenie tohto krásneho podujatia, za ich prácu a ochotu urobiť niečo pre druhých, potešiť ich a krásne vianočne naladiť.
Foto nájdete vo fotogalérii.
Edita Forgáčová


 

6.9.2017 - 31.12.2018   24:00

S3380009.JPG

Lisková

Milá slávnosť v Liskovej

V nedeľu 3. septembra 2017 sa v Liskovej uskutočnila milá slávnosť. Asi 60 farníkov sa zhromaždilo na úpätí vrchu Mních, pri skalnom útvare Jánošíkova päsť, aby boli svedkami požehnania nového kríža vdp. farárom Mgr. Michalom Hunčagom. Vyše 100 - ročný kríž poznačil „zub času“ a tak skupina zanietených farníkov na čele s Fridrichom Jurgošom sa rozhodla zhotoviť a postaviť nový kríž. Na realizácii sa podieľali firma Kovex pána Švárneho, firma pána Bančeja, miestny Obecný urbariát, stolár pán Čončol, maliarske a natieračské práce pán Likavčan, pomocné práce Vladimír Lubelec, Jozef Kohút, Ľubomír Bartek, Marián Kubala, Mirka Camberová, Ing. Danka Sojaková.
Tak ako bolo povedané v krátkej homílii vdp. farárom, kríže, kaplnky a sochy krášlili dediny a ich okolie od dávnych čias a pripomínali domácim obyvateľom, ale aj návštevníkom a náhodným cestujúcim prechádzajúcich cez dedinu, že tu žijú kresťania. Tradične sa stavalo 4 až 6 krížov, zo všetkých svetových strán a jeden pri kostole a v miestnom cintoríne.
Z kanonickej vizitácie z roku 1825 v zápisnici sa uvádza, že v obci Lisková bolo postavených 5 krížov. Poddaný Tomáš Slimák bol asi lepšie hospodársky situovaný, keď mal prostriedky na stavanie viacerých krížov. Jeden dal osadiť v lokalite Chvalisko - pri ceste č. 18, južne od obce – v roku 1799. Kríž na úpätí vrchu Mních – západne od obce pri skalnom útvare Jánošíkova päsť- dal postaviť v roku 1801, tretí kríž nad dedinou – z východnej strany obce – v roku 1802 a napokon štvrtý kríž pri kostole postavili na jeho náklady v roku 1806. Ich údržba v tom čase stála 20 zlatých. Piaty kríž stál na cintoríne a o jeho údržbu a opravy sa starala obec. V neskoršom období bol postavený aj kríž na Kopaniciach - v Kruhoví, severne od obce. Všetky tieto kríže stoja doteraz, aj keď už viackrát boli renovované.
Patrí veľká vďaka všetkým, ktorí sa starajú o naše sakrálne pamiatky, či už o spomínané kríže, ale aj kaplnky a naše pútnické miesto Liskovskú kalváriu.
Nech stále v našich srdciach a mysliach znie : „Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane“.

Ing. Ferdinand Piroh Foto. Fridrich Jurgoš


 

9.10.2017 - 31.12.2018   24:00

P9270157.JPG

Lisková

Celoslovenská prehliadka speváckych súborov

Dňa 27. septembra 2017 sme sa s členmi našej speváckej skupiny Liskovianka zúčastnili Celoslovenskej prehliadky speváckych skupín seniorov v Pezinku. Prehliadky sa zúčastnilo 9 speváckych súborov z celého Slovenska. Naša Liskovianka na tomto kultúrnom podujatí zastupovala Žilinský samosprávny kraj. Svojej úlohy sa zhostili výborne. Divákov zaujali svojim rôznorodým repertoárom, perfektným a dôsledným prevedením programu, čo prítomné obecenstvo následne ocenilo dlhým a silným potleskom. Taktiež sa – ako u jediného vystupujúceho súboru dožadovalo aj pridať niečo navyše a ja musím poznamenať, že ma to veľmi potešilo. Ich vysoko umelecké vystúpenie ocenila aj trojica našich čestných občanov žijúcich v Bratislave: spisovateľ Mgr. Jaroslav Rezník, Doc. MUDr. Ľubomír Jurgoš, PhD. a Ing. Jozef Dvorský. Boli hrdí na zástupcov našej speváckej skupiny Liskovianka, ktorá svojím programom položila latku veľmi vysoko. Ich slová: „ Tak, klobúk dole, Liskovci, boli ste najlepší, sme na Vás hrdí. Také niečo človek hocikedy nezažije, to nemalo chybu.“ hovorili za všetko.
Želám si, aby vo svojej speváckej činnosti pokračovali aj naďalej, boli šíriteľmi veselosti a spevu nielen v našej obci, ale aj za jej hranicami.
Na záver by som chcel touto cestou poďakovať hlavne vedúcej súboru a zároveň predsedníčke miestnej organizácie JDS p. Veronike Daňovej, dirigentke a duši súboru Mgr. Bibke Klačkovej, harmonikárovi Jankovi Likavcovi, majstrovi hry na ozembuch Jozefovi Roštekovi, členom a členkám súboru Liskovianka za príkladnú reprezentáciu a zviditeľnenie našej obce Lisková.
Ešte raz pre Vás veľké ĎAKUJEM.
Foto z podujatia nájdete vo fotogalérii.
Ing. Jozef Murina, starosta obce


 

20.11.2017 - 31.12.2018   24:00

PB160025.JPG

Lisková

Posedenie s jubilantmi.

16. novembra 2017 sa opäť uskutočnilo posedenie s jubilantami, ktorí tento rok oslávili 70., 75., 80., 85. a viac rokov. Všetci boli pozvaní osobnými pozvánkami. Okrem nich sme pozvali a uctili si aj manželské páry, ktoré oslávili zlaté – teda 50. výročie sobáša. Po úvodnom privítaní sa hosťom prihovoril starosta obce Ing. Jozef Murina, ktorý vyzdvihol ich prácu, pomoc, obetavosť a samozrejme poprial ešte veľa rokov v zdraví v kruhu svojich rodín a blízkych. Potom už nasledovalo vystúpenie speváckej skupiny Liskovianka. Za doprovodu harmoniky a ozembucha miestnosť ožila veselým spevom, ku ktorému sa pridávali aj hostia. Po ich vystúpení starosta obce s členkami sociálnej komisie pri OZ ešte osobne každému jednému zablahoželali, odovzdali kytičku a malú pozornosť. Naši jubilanti sa radi stretli, porozprávali sa medzi sebou a na všeličo zaspomínali. Aj zanôtili spolu so spevákmi, ktorí počas večera viackrát zahrali. Nálada bola veselá a všetci sa dobre cítili. Aj keď sa posedenia viacerí zo zdravotných dôvodov nemohli zúčastniť, tí, ktorí prišli, určite neobanovali a radi budú naň spomínať.
Foto z podujatia nájdete vo fotogalérii.
Edita Forgáčová


 

15.1. - 31.12.2018   24:00

Lisková

Plán podujatí na rok 2018


 

dnes je: 10.12.2018

meniny má: Radúz

webygroup

Úvodná stránka