Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Kultúrne a športové akcie

14.12.2016 - 31.12.2017   24:00

PC100015.JPG

Lisková

Adventný večer - vianočné trhy

V sobotu 10.decembra obec usporiadala ďalší ročník Adventného večera – vianočné trhy. Prípravy naň boli už od doobedia v plnom prúde, veď bolo treba postaviť prístrešky, doniesť stoly, lavice, navariť či upiecť všakovaké dobroty. Chvíľu pred začatím prišiel medzi deti Mikuláš a porozdával im sladké balíčky. A o 15,oo hodine za to všetko začalo. Na úvod starosta obce Ing. Jozef Murina všetkých srdečne privítal a poprial dobrú zábavu. Naaranžované stánky lákali na kúpu krásnych a milých vianočných výrobkov, ozdôbok, sviečok, svietnikov, stromčekov a iných predmetov, ktoré ponúkali pani učiteľky zo školy a tiež p. Sirotová, p. Jánoš ponúkal ručne vyrezávané drevené sošky a iné výrobky, p. Praženicová voňavé vianočné oblátky. No a potom tu boli stánky s občerstvením. Poľovníci podávali hriate a srnčí guláš, Jednota dôchodcov tiež guláš, grilovanú krkovičku, šišky a domáce koláčiky, Červený kríž spolu so záhradkármi teplý punč pre deti, varené víno a kapustnicu, dobrovoľní hasiči grilované klobásky a punč, volejbalisti oddielu OŠK tiež punč, členovia ZPCCH hriatô a členky oddielu RTVŠ varené vínko a k tomu chlieb s domácou masťou. Jedenia a pitia bolo do sýtosti, do ešte lepšej nálady hrala hudba p. Jurgoša. V kultúrnom programe vystúpila spevácka skupina Liskovianka, hrou na gitary sa predviedli naši žiaci z krúžku ZUŠ Jánoš a spevom potešila Evka Kubalová. No a samozrejme, aké by to boli Vianoce bez stromčeka – ten náš pred materskou školou sme rozsvietili na želanie detí pekne odratávaním. Nálada bola viac než dobrá, ľudí neúrekom, o čom svedčí aj fakt, že všetko sa zjedlo a vypilo. Ľudia sa postretali, porozprávali, zaspomínali. Prišli aj takí, čo už v obci dlhšie nebývajú, no stále ich to domov ťahá a radi sa s kamarátmi stretnú. Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým organizátorom za prípravu a uskutočnenie tohto krásneho podujatia, za ich prácu a ochotu urobiť niečo pre druhých. A keďže je teraz krásny predvianočný čas, kedy sa plnia sny a túžby a ľudia sú si bližší, viacerí sme sa dohodli, že výťažok z predaja a dobrovoľných príspevkov s láskou v srdci venujeme jednej osudom ťažko skúšanej rodine. Veď láska k blížnemu a nezištná pomoc druhým je to najkrajšie, čo môžeme dať.
Edita Forgáčová


 

3.4.2017 - 3.4.2018   24.00

P3260005.JPG

Lisková

Vynášanie Murieny

Muriena naša, kde si prebývala... niesol sa v nedeľu 26. marca po obci spev 22 člennej krojovanej skupiny žien, ktorá vynášala Murienu.
Je to jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Muriena má podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú nesú ženy so spevom k potoku. Zvyčajne ju pri brehu vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky. Verili, že jej vynesením k nám zavíta jar a nový život.
V Liskovej sa podľa dlhoročných tradícií Muriena vynáša 3 týždne pred Veľkou nocou. Našim ženám pomáhali ďalšie 2 ženy, ktoré po domoch oznamovali tento pekný ľudový zvyk a pozývali občanov spolu s nimi zahnať zimu. A keď už „ ... vyniesli sme Murienu zo vsi, priniesli sme máj nový do vsi...“ tak veríme, že teraz do nášho chotára už naozaj zavíta zelená a krásne rozkvitnutá jar.
Starosta obce Ing. Jozef Murina ďakuje členkám miestnej organizácie Červeného kríža a tiež mladým dievčatám za zachovanie a rozvíjanie tejto krásnej ľudovej tradície.
Edita Forgáčová


 

8.5.2017 - 8.5.2018   10:00

P4300053.JPG

Lisková

Stavanie mája

Aký by to bol mesiac máj bez svojej ozdoby – krásneho, vysokého, stužkami vyzdobeného stromu. A tak sme zase poprosili našich dobrovoľných hasičov, aby sa na túto úlohu podujali. Nezaváhali, a tak v predvečer 1.mája, za sprievodu hudby a za účasti prizerajúcich sa spoluobčanov všetkým dievčatám tento spoločný máj postavili. Hrdo sa týči do výšky a my sme si po jeho postavení zaspievali: máj, máj, máj zelený, pred škôlkou postavený... Chlapci – hasiči, ďakujeme za zachovávanie tohto krásneho ľudového zvyku.
Edita Forgáčová


 

8.5.2017 - 30.5.2018   10:00

P5050011.JPG

Lisková

20. ročník Behu oslobodenia

5. mája sa pri príležitosti 72. výročia Dňa víťazstva konal už 20. ročník Behu oslobodenia. Predchádzal mu pietny akt položenia venca k Pomníku padlých pred materskou školou na počesť všetkých obetí II. svetovej vojny. Po básni žiačky ZŠ mal príhovor k udalostiam starosta obce Ing. Jozef Murina. A potom sa už išlo pretekať. Štart a cieľ bol pred základnou školou. Mladšie deti zo škôlky mali svoje preteky v areáli materskej školy. Pred školou sa bežalo podľa jednotlivých kategórií, chlapci a dievčatá zvlášť. Začínali škôlkári - predškoláci a končili najstarší žiaci. Atmosféra bola športová a pretekárov sme výdatne povzbudzovali. Všetci škôlkári boli víťazi, a preto všetci dostali diplom a sladkú odmenu. Víťazi jednotlivých kategórií zo základnej školy boli ocenení medailami a diplomami, ktoré im odovzdal starosta obce a riaditeľka základnej školy Ing. Renáta Galanová. Každý pretekár – a bolo ich okolo 190 dostal aj občerstvenie – dobošku a čaj. Počasie nás ani tento rok nesklamalo, slniečko sa na všetkých usmievalo a preto sme boli radi, že môžeme v tejto tradičnej súťaži pokračovať.
Edita Forgáčová


 

22.5.2017 - 22.5.2018   24:00

P5170043.JPG

Lisková

100. ročná oslávenkyňa z Liskovej.

V živote sú chvíle, ktoré sú výnimočné. Takouto udalosťou je bezpochyby aj oslava 100-ročného jubilea.
Toto veľmi vzácne životné jubileum oslávila dňa 16. mája 2017 naša spoluobčianka p. Margita Mišatová, rodená Vrábova. Narodila sa v rázovitej oravskej obci Malatiná, kde prežila aj svoje detstvo. Životnú lásku - manžela Cypriána stretla v Liskovej a žili spolu do roku 1979, keď ju navždy opustil. Vychovali štyri deti– Jozefa, Stanislava, Vladimíra a Margitu. Počas života pracovala v rôznych zamestnaniach, posledných 17 rokov pracovala ako sanitárka na onkológii a rádiológii. Prežité roky jej priniesli veľa šťastia, lásky a radosti, ale boli aj chvíle ťažké či smutné. Najväčšou ranou v živote matky je , keď musí oplakať smrť svojho dieťaťa a táto smutná chvíľa postretla aj ju, keď v roku 2016 pochovala syna Stanislava. V súčasnosti žije pri svoje dcére v Ružomberku. Má 7 vnúčat a 2 pravnúčatá.
Oslávenkyni pri tejto príležitosti prišli osobne zagratulovať zástupcovia obce na čele s pánom starostom Ing. Jozefom Murinom, ktorý potvrdil, že počas výkonu funkcie starostu je to jeho prvá gratulácia k 100-ročnému jubileu. S úsmevom na tvári ich privítala drobná a milá starenka. Sedela v slávnostnej izbe v kruhu svojich najbližších a tešila sa pozornosti a láskavosti, ktorou bola obklopená.
Vážená pani Mišatová, želáme Vám pokojný život, nech Vám ešte zdravie slúži a užívajte si aj naďalej veľa lásky od svojich najbližších.
Edita Fogáčová


 

dnes je: 20.11.2017

meniny má: Félix

webygroup

Úvodná stránka