Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Internetová stránka obce Lisková.

Vitajte na stránke obce Lisková

"Milí návštevníci"
vítame Vás na internetovej stránke obce Lisková.
Vytvorením tejto internetovej stránky Vám chceme priblížiť našu obec.
Veríme, že i Vy nám pomôžete pri jej tvorbe a zašlete nám podklady alebo fotografie z jej histórie i súčasnosti, informácie o zaujímavých rodákoch, ako aj o aktivitách, ktoré sa v našej obci dejú. Súčasne Vás však prosíme o zhovievavosť, ak na stránke obce nenájdete ihneď informácie, ktoré by ste požadovali.

 


 

KULTÚRNE A ŠPORTOVÉ PODUJATIA

13.8. - 31.8.2018   24:00

Lisková

17. ročník Memoriálu JUDr. Slimáka - výstup na Choč

Obec Lisková

Oznamujeme milovníkom turistiky, že výstup na Choč bol pre nepriaznivé počasie zrušený. Náhradný termín výstupu bude včas oznámený.


 

23.7.2018 - 20.7.2019   24:00

P7210038.jpg

Areál OŠK Lisková

Lisková sa opäť zabávala

V sobotu 21. júla 2018 sa v priestoroch areálu Obecného športového klubu Lisková uskutočnil už 11. ročník podujatia „Lisková sa zabáva“. Slávnostne ho o 15,oo hodine otvoril starosta obce Ing. Jozef Murina, ktorý poprial všetkým dobrú náladu a zábavu. Na úvod sme mohli vidieť vystúpenie speváckej skupiny Liskovianka, po nich sa prezentovali ukážkami svojej práce a výcviku členovia kynologického klubu priamo v centre diania na okraji hlavného ihriska. Kto chcel, môhol sa so psíkmi aj vyfotiť. Aj tento rok bol zmenený tým, že hosť podujatia – ľudová hudba Haluška z Liptovského Mikuláša s menšími prestávkami hrala počas celého popoludnia. V prestávkach boli súťaže so zdravotníckou tematikou, ktoré pripravili členky miestneho spolku Červeného kríža, vyhodnotenie súťaže O najkrajšiu záhradku, ktorú vyhlásili a vyhodnotili členovia miestnej organizácie zväzu záhradkárov. Deti sa už tešili na súťaže, ktoré poriadali mladí DOMKÁRI, vyváľali sa v pene, ktorú pre nich vyrobili naši dobrovoľní hasiči. Pre deti boli pripravené dva skákacie hrady, ktoré boli stále plné detí. Taktiež sa mohli povoziť na malých autíčkach a štvorkolkách. Mali sme pre ne objednaný aj kolotoč, avšak oni bez ospravedlnenia neprišli. Veľký záujem a neustály rad bol pri stánku, kde deťom maľovali tváričky, ruky či nohy podľa nimi vybraných predlôh. Tiež sme mohli poobzerať či zakúpiť si ručne vyrobené predmety a dekorácie, papierové pletenie, výrobky firmy Avon spolu aj s praktickými ukážkami. Všetci prítomní sa mohli podľa vôle občerstviť v rôznych predajných stánkoch, na zahnanie hladu sa podával výborný guláša šéfkuchára p. Juraja Plaveckého a jeho pomocníkov, grilované a pečené špeciality, langoše, palacinky a iné. Deti si tiež pochutnali na cukrovej vate, popcorne, medovníkoch a iných dobrotách. Podvečer nasledovalo očakávané losovanie bohatej tomboly a krásne ceny určite potešili ich výhercov. Hoci predchádzajúce dni boli daždivé, tento deň bolo slnečno a teplo, ľudia sa postretali, porozprávali, zasmiali a neskôr aj tancovali na pesničky ďalšieho hosťa – hudobnej skupiny Nicholas tiež z Liptovského Mikuláša. A že hrali vynikajúco a navodili super atmosféru svedčí aj fakt, že ľudia sa pri nich bavili do skorých ranných hodín.
Aspoň takto sa chceme poďakovať všetkým organizátorom za ich snahu a prácu. Ďakujeme členom skupiny Liskovianka, členkám Červeného kríža za ich prezentáciu, pripravené súťaže a tiež za pomoc pri príprave gulášu, kynológom za ukážky výcviku psov, Domkárom za detské súťaže, dobrovoľným hasičom, chlapcom - volejbalistom za obsluhu bufetu, členkám oddielu RTVŠ 1 za predaj tomboly a hlavne všetkým pracovníkom obecného úradu a obce za ich prácu a pomoc. Bez Vás – nás všetkých by sa toto podujatie neuskutočnilo a to by bola veľká škoda. Taktiež skvelému DJ Romanovi Kubalovi za ozvučenie, hudbu a profesionálne zvládnutie moderovania celého podujatia. Osobitne z úprimného srdca ďakujeme všetkým, ktorí darovali krásne a milé ceny do tomboly, ostatným sponzorom, ktorí svojim darmi podporili naše podujatie a tiež Vám – našim hosťom. Veríme, že sa Vám podujatie páčilo, že ste sa dobre cítili a o rok sa opäť stretneme.
Edita Forgáčová.


 

7.5.2018 - 8.5.2019   24:00

P5070047.JPG

Lisková

Beh oslobodenia

7. mája sa pri príležitosti 73. výročia Dňa víťazstva konal už 21. ročník Behu oslobodenia. Predchádzal mu pietny akt položenia venca k Pomníku padlých pred materskou školou na počesť všetkých obetí II. svetovej vojny. Po básni žiačky ZŠ mal príhovor k udalostiam starosta obce Ing. Jozef Murina. A potom sa už išlo pretekať. Štart a cieľ bol pred základnou školou. Začínali škôlkári od najmenších až po predškolákov. Po nich žiaci, chlapci a dievčatá zvlášť, podľa jednotlivých kategórií. Atmosféra bola športová a pretekárov sme výdatne povzbudzovali za priliehavého komentára nášho DJ Romana. Všetci škôlkári boli víťazi, a preto všetci dostali diplom a sladkú odmenu. Víťazi jednotlivých kategórií zo základnej školy boli ocenení medailami a diplomami, ktoré im odovzdal starosta obce a riaditeľka základnej školy Ing. Renáta Galanová. Každý pretekár – a bolo ich okolo 240 dostal aj občerstvenie – dobošku a čaj. Počasie nás ani tento rok nesklamalo, slniečko sa na všetkých usmievalo a preto sme boli radi, že môžeme v tejto tradičnej súťaži pokračovať. Ďakujeme všetkým organizátorom za jeho prípravu a uskutočnenie.
Foto nájdete vo fotogalérii.
Edita Forgáčová


 

2.5.2018 - 2.5.2019   24:00

P4300004.JPG

Lisková

Stavanie mája

Aký by to bol mesiac máj bez svojej ozdoby – krásneho, vysokého, stužkami vyzdobeného stromu. A tak sme zase poprosili našich dobrovoľných hasičov, aby sa na túto úlohu podujali. Nezaváhali, a tak v predvečer 1.mája, za sprievodu hudby a za účasti prizerajúcich sa spoluobčanov všetkým dievčatám tento spoločný máj – aj keď s menšími problémami postavili. Hrdo sa týči pred materskou školou a my touto cestou chlapcom – hasičom ďakujeme za zachovávanie tohto krásneho ľudového zvyku.
Edita Forgáčová


 

13.3.2018 - 31.12.2019   24:00

P3070157.JPG

Lisková

Chránený strom - Liskovská lipa

V katastri našej obce rastie vzácny chránený strom. Jedná sa o lipu veľkolistú (Tilia platyphillos) nachádzajúcu za obcou pri ceste III. triedy (v smere na Liptovskú Teplú na pravej strane).
Lipa je vysoká 25 metrov s obvodom kmeňa 3,55 metra. Jej vek sa odhaduje na 130 rokov. Je to významný strom z hľadiska biologického, ekologického, krajinotvorného a estetického. Aby sa vytvorili vhodné podmienky jej ochrany, platí prísny zákaz zberu jej kvetov, zákaz vstupu do koruny stromu, zákaz stavebných prác v okruhu ochranného pásma, ktoré je v okruhu 10 metrov od kmeňa stromu a platí v ňom druhý stupeň ochrany.
Okresný úrad Ružomberok, odbor starostlivosti o životné prostredie doručil na Obec Liskovú zámer zmeniť (prevyhlásiť) ochranu vecného chráneného stromu. Návrh vypracovala Štátna ochrana prírody SR, správa TANAP-u na základe prípravy nariadenia vlády SR, ktorým sa majú nanovo vyhlásiť všetky doteraz chránené stromy. V projekte ochrany je nazvaná: Liskovská lipa.
Pracovníci obce v spolupráci so Štátnou ochranou prírody, správou TANAP-u v marci tohto roku vykonali úpravy okolia lipy a orezali spodné kroviny priamo pri strome.
Foto lipy nájdete vo fotogalérii.


 

13.3.2018 - 1.4.2019   8,00

Lisková

Vynášanie Murieny

Muriena naša, kde si prebývala... niesol sa v nedeľu 11. marca po obci spev 18 člennej krojovanej skupiny žien, ktorá vynášala Murienu.
Je to jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Muriena má podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú nesú ženy so spevom k potoku. Zvyčajne ju pri brehu vyzliekli, zapálili a hodili do vôd rozmŕzajúcej rieky. Verili, že jej vynesením k nám zavíta jar a nový život.
V Liskovej sa podľa dlhoročných tradícií Muriena vynáša 3 týždne pred Veľkou nocou. Našim ženám pomáhali ďalšie 2 ženy, ktoré po domoch oznamovali tento pekný ľudový zvyk a pozývali občanov spolu s nimi zahnať zimu. A keď už „ ... vyniesli sme Murienu zo vsi, priniesli sme máj nový do vsi...“ tak veríme, že teraz do nášho chotára už naozaj zavíta zelená a krásne rozkvitnutá jar.
Starosta obce Ing. Jozef Murina ďakuje členkám miestnej organizácie Červeného kríža, ORTVŠ a tiež mladým dievčatám za zachovanie a rozvíjanie tejto krásnej ľudovej tradície.
Edita Forgáčová


 

15.1. - 31.12.2018   24:00

Lisková

Plán podujatí na rok 2018


 

10.12.2017 - 31.12.2018   24:00

IMG_20171209_152859880.jpg

Lisková

Adventný večer - vianočné trhy

V sobotu 9.decembra obec usporiadala ďalší ročník Adventného večera – vianočné trhy. Prípravy naň boli už od doobedia v plnom prúde, veď bolo treba postaviť prístrešky, doniesť stoly, lavice, navariť či upiecť všakovaké dobroty. A o 15,oo hodine sa to všetko začalo. Na úvod starosta obce Ing. Jozef Murina všetkých srdečne privítal a poprial dobrú zábavu. Potom vystúpila naša spevácka skupina Liskovianka. Zrazu nastal rozruch – to medzi dobré deti prišiel Mikuláš a porozdával im sladké balíčky. Naaranžované stánky lákali na kúpu krásnych a milých vianočných výrobkov, ozdôbok, sviečok, svietnikov, stromčekov, drevených ručných výrobkov a betlehemov, voňavých oblátok a množstvo iných predmetov. Samozrejme, boli aj stánky s občerstvením. Poľovníci podávali hriate a grilované srnčie dobroty, Jednota dôchodcov guláš, šišky, palacinky a domáce koláčiky, Červený kríž spolu so záhradkármi teplý punč pre deti, varené víno, kapustnicu a placky, dobrovoľní hasiči klobásky a punč, Domkári hranolky, langoše, koláčiky a detský punč, Volejbalisti oddielu OŠK tiež punč, členovia ZPCCH hriatô a členky oddielu RTVŠ varené vínko. Jedenia a pitia bolo do sýtosti, do ešte lepšej nálady hrala hudba nášho DJ Romana. No a samozrejme, aké by to boli Vianoce bez stromčeka – ten náš pred materskou školou sa rozsvietil na radosť všetkých detí. Nálada bola viac než dobrá, ľudí neúrekom, o čom svedčí aj fakt, že všetko sa zjedlo a vypilo. Ľudia sa postretali, porozprávali, zaspomínali. Prišli aj takí, čo už v obci dlhšie nebývajú, no stále ich to domov ťahá a radi sa s kamarátmi a známymi stretnú. Touto cestou sa chceme poďakovať všetkým organizátorom za prípravu a uskutočnenie tohto krásneho podujatia, za ich prácu a ochotu urobiť niečo pre druhých, potešiť ich a krásne vianočne naladiť.
Edita Forgáčová


 

20.11.2017 - 31.12.2018   24:00

PB160025.JPG

Lisková

Posedenie s jubilantmi.

16. novembra 2017 sa opäť uskutočnilo posedenie s jubilantami, ktorí tento rok oslávili 70., 75., 80., 85. a viac rokov. Všetci boli pozvaní osobnými pozvánkami. Okrem nich sme pozvali a uctili si aj manželské páry, ktoré oslávili zlaté – teda 50. výročie sobáša. Po úvodnom privítaní sa hosťom prihovoril starosta obce Ing. Jozef Murina, ktorý vyzdvihol ich prácu, pomoc, obetavosť a samozrejme poprial ešte veľa rokov v zdraví v kruhu svojich rodín a blízkych. Potom už nasledovalo vystúpenie speváckej skupiny Liskovianka. Za doprovodu harmoniky a ozembucha miestnosť ožila veselým spevom, ku ktorému sa pridávali aj hostia. Po ich vystúpení starosta obce s členkami sociálnej komisie pri OZ ešte osobne každému jednému zablahoželali, odovzdali kytičku a malú pozornosť. Naši jubilanti sa radi stretli, porozprávali sa medzi sebou a na všeličo zaspomínali. Aj zanôtili spolu so spevákmi, ktorí počas večera viackrát zahrali. Nálada bola veselá a všetci sa dobre cítili. Aj keď sa posedenia viacerí zo zdravotných dôvodov nemohli zúčastniť, tí, ktorí prišli, určite neobanovali a radi budú naň spomínať.
Foto z podujatia nájdete vo fotogalérii.
Edita Forgáčová


 

9.10.2017 - 31.12.2018   24:00

P9270157.JPG

Lisková

Celoslovenská prehliadka speváckych súborov

Dňa 27. septembra 2017 sme sa s členmi našej speváckej skupiny Liskovianka zúčastnili Celoslovenskej prehliadky speváckych skupín seniorov v Pezinku. Prehliadky sa zúčastnilo 9 speváckych súborov z celého Slovenska. Naša Liskovianka na tomto kultúrnom podujatí zastupovala Žilinský samosprávny kraj. Svojej úlohy sa zhostili výborne. Divákov zaujali svojim rôznorodým repertoárom, perfektným a dôsledným prevedením programu, čo prítomné obecenstvo následne ocenilo dlhým a silným potleskom. Taktiež sa – ako u jediného vystupujúceho súboru dožadovalo aj pridať niečo navyše a ja musím poznamenať, že ma to veľmi potešilo. Ich vysoko umelecké vystúpenie ocenila aj trojica našich čestných občanov žijúcich v Bratislave: spisovateľ Mgr. Jaroslav Rezník, Doc. MUDr. Ľubomír Jurgoš, PhD. a Ing. Jozef Dvorský. Boli hrdí na zástupcov našej speváckej skupiny Liskovianka, ktorá svojím programom položila latku veľmi vysoko. Ich slová: „ Tak, klobúk dole, Liskovci, boli ste najlepší, sme na Vás hrdí. Také niečo človek hocikedy nezažije, to nemalo chybu.“ hovorili za všetko.
Želám si, aby vo svojej speváckej činnosti pokračovali aj naďalej, boli šíriteľmi veselosti a spevu nielen v našej obci, ale aj za jej hranicami.
Na záver by som chcel touto cestou poďakovať hlavne vedúcej súboru a zároveň predsedníčke miestnej organizácie JDS p. Veronike Daňovej, dirigentke a duši súboru Mgr. Bibke Klačkovej, harmonikárovi Jankovi Likavcovi, majstrovi hry na ozembuch Jozefovi Roštekovi, členom a členkám súboru Liskovianka za príkladnú reprezentáciu a zviditeľnenie našej obce Lisková.
Ešte raz pre Vás veľké ĎAKUJEM.
Foto z podujatia nájdete vo fotogalérii.
Ing. Jozef Murina, starosta obce


 

6.9.2017 - 31.12.2018   24:00

S3380009.JPG

Lisková

Milá slávnosť v Liskovej

V nedeľu 3. septembra 2017 sa v Liskovej uskutočnila milá slávnosť. Asi 60 farníkov sa zhromaždilo na úpätí vrchu Mních, pri skalnom útvare Jánošíkova päsť, aby boli svedkami požehnania nového kríža vdp. farárom Mgr. Michalom Hunčagom. Vyše 100 - ročný kríž poznačil „zub času“ a tak skupina zanietených farníkov na čele s Fridrichom Jurgošom sa rozhodla zhotoviť a postaviť nový kríž. Na realizácii sa podieľali firma Kovex pána Švárneho, firma pána Bančeja, miestny Obecný urbariát, stolár pán Čončol, maliarske a natieračské práce pán Likavčan, pomocné práce Vladimír Lubelec, Jozef Kohút, Ľubomír Bartek, Marián Kubala, Mirka Camberová, Ing. Danka Sojaková.
Tak ako bolo povedané v krátkej homílii vdp. farárom, kríže, kaplnky a sochy krášlili dediny a ich okolie od dávnych čias a pripomínali domácim obyvateľom, ale aj návštevníkom a náhodným cestujúcim prechádzajúcich cez dedinu, že tu žijú kresťania. Tradične sa stavalo 4 až 6 krížov, zo všetkých svetových strán a jeden pri kostole a v miestnom cintoríne.
Z kanonickej vizitácie z roku 1825 v zápisnici sa uvádza, že v obci Lisková bolo postavených 5 krížov. Poddaný Tomáš Slimák bol asi lepšie hospodársky situovaný, keď mal prostriedky na stavanie viacerých krížov. Jeden dal osadiť v lokalite Chvalisko - pri ceste č. 18, južne od obce – v roku 1799. Kríž na úpätí vrchu Mních – západne od obce pri skalnom útvare Jánošíkova päsť- dal postaviť v roku 1801, tretí kríž nad dedinou – z východnej strany obce – v roku 1802 a napokon štvrtý kríž pri kostole postavili na jeho náklady v roku 1806. Ich údržba v tom čase stála 20 zlatých. Piaty kríž stál na cintoríne a o jeho údržbu a opravy sa starala obec. V neskoršom období bol postavený aj kríž na Kopaniciach - v Kruhoví, severne od obce. Všetky tieto kríže stoja doteraz, aj keď už viackrát boli renovované.
Patrí veľká vďaka všetkým, ktorí sa starajú o naše sakrálne pamiatky, či už o spomínané kríže, ale aj kaplnky a naše pútnické miesto Liskovskú kalváriu.
Nech stále v našich srdciach a mysliach znie : „Dedičstvo otcov zachovaj nám Pane“.

Ing. Ferdinand Piroh Foto. Fridrich Jurgoš


 

14.8.2017 - 31.8.2018   24:00

P8120108.JPG

Lisková

16.ročník výstupu na Choč

V sobotu 12. augusta 2017 sa uskutočnil 16. ročník Memoriálu JUDr. Slimáka – výstup na Choč. V piatok mu predchádzala pietna spomienka na JUDr. Slimáka na miestnom cintoríne. O 7,oo hodine ráno sa pripravený autobus naplnil turistami a odviezli sa do Valaskej Dubovej, odkiaľ bol hromadný výstup. Po týždňových tropických horúčavách sa splnila predpoveď počasia, obloha bola zamračená a výrazne sa ochladilo. Po výstupe na Poľanu sa tak výdatne rozpršalo, že turisti hľadali úkryt v „útulni“ a na vrchol Choča vyšli len niektorí. Po oddychu sa uvítacieho slova ujal starosta obce Ing. Jozef Murina. Pozdravil nielen všetkých účastníkov, ale aj hostí z družobných miest - Kavaře a Wožniki. Po jeho príhovore sa slova ujal Ing. Andreas Hahn z Kravař. Pár slov povedal aj Ing. Ferdinand Piroh a p. Anna Macková predniesla báseň Choč od nášho rodáka Jaroslava Rezníka. Účastníci výstupu na pamiatku dostali pamätné listy a tričká s logom podujatia. Pripravené občerstvenie – výborný guláš, ktorý pripravili p. Ján a Jozef Laukovci a tiež čapované pivo a kofola na chate p. Dvorského všetkým zachutilo. Po krátkom oddychu sa turisti pomaličky pobrali domov, síce unavení a mokrí, ale určite s peknými zážitkami.
Edita Forgáčová


 

dnes je: 19.8.2018

meniny má: Lýdia

webygroup

Úvodná stránka