Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Diskusia

Vážení návštevníci webových stránok obce Lisková
V rámci skvalitnenia a zefektívnenia vybavovania vašich otázok týkajúcich sa informácií poskytovaných obcou alebo obecným zastupiteľstvom sme pre Vás pripravili novú formu komunikácie s nami.
Máte otázky, pripomienky, podnety, ktoré sa týkajú obce alebo obecného zastupiteľstva? Neviete, ako a kde vybaviť konkrétnu záležitosť? Napíšte svoju otázku, podnet v priloženom formulári a v čo najkratšom čase Vám zodpovie starosta, príslušný pracovník OÚ, alebo člen obecného zastupiteľstva.
Rubrika nie je zriadená na základe zákona 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám. Je to služba nad rámec zákona, ktorej cieľom je vychádzať v ústrety občanom a uľahčiť ich prístup k niektorým odpovediam.
Prosíme vás o slušnú formuláciu vašej otázky.

POZOR: Príspevok, ktorý nebude obsahovať meno a priezvisko odosielateľa nebude zverejnený a nebude naň ani odpovedané!

Všeobecné pravidlá diskusie


 

Diskusia

Pridať príspevok

 
pridané 7.10.2019 12:13:38, IP: 108.176.89.184

Odpredaj pozemkov veľkosti 65 000m2 pre Mondi SCP

Vážené OZ,

rozhodli ste sa odpredať pozemky o výmere 65 000m2 na základe žiadosti od spoločnosti Mondi SCP z dôvodu "nadbytočnosti/nevyužiteľnosti" a bez podrobného dlhodobého skúmania inej využiteľnosti týchto pozemkov.
Čo vás motivuje spraviť tak urýchlené a unáhlené rozhodnutie práve teraz keď o to žiada Mondi? Veď doteraz sa o to nik nestaral.
Veď pre túto spoločnosť to bude strategický pozemok aj o 10 rokov.
Každý rozumný hospodár si takýto krok poriadne zváži, nehovoriac o tom, že tu ide o spoločný majetok obce, kde je to rozhodnutie ešte závažnejšie.

Dostali ste nanešťastie mandát takto rozhodnúť a je pravdepodné, že toto nešťastné rozhodnutie neprehodnotíte, tak sa pýtam:

1. Ako chcete využiť takto získané financie, aby mali z nich prospech všetci občania obce?

2. Keďže sa chystáte pozemky odpredať jednému z najvačších znečisťovateľov životného prostredia v okolí, aký zreteľ využitia týchto prostriedkov dáte na zlepšenie prostredia v našej obci? Podľa môjho názoru by mali byť všetky použité na tento účel. (stačí sa pozrieť na okolie kontajnerov, úroveň a stav detského hriska, oddychové zóny, parkovanie a podobne)

3. Nechystáte sa náhodou učiniť ďalšie nekompetentné rozhodnutie a využiť tieto financie na stavby hasičskej zbrojnice a urbárneho domu, z čoho drvivá väčšina občanov nepocíti nijaký osoh? (tým nehcem nijak znevažovať prácu požiarnikov, alebo urbárnikov)

4. Pri predaji chcete postupovať formou dražby, ale povedzme si reálne, kto sa postaví do dražby proti Mondi? Ako chcete docieliť, že tie pozemky budú odpredané aspoň za trhovú cenu? Majú pre túto spoločnosť hodnotu oveľa vyššiu, pretože stavbou nového papierenského stroja prišli o veľkú plochu!

Žiadam o podrobné zodpovedanie otázok a zverejnenie odpovedí ako i všetkých krokov, ktoré budú uskutočnené v súvislosti s týmto zámerom tu i na facebookovej stránke nech občania vedia o vašom konaní včas.

Ďakujem

Ing. Peter Saro

Peter Saro


 
pridané 4.10.2019 08:10:29, IP: 78.141.106.165

mládež

Vážený pán starosta, vážim si Vašich odpovedí, len pri všetkej úcte k Vám skúste už raz odpísať aj vy a nie ten pisálek a štylista na úrade. Lebo jediné čo sa tu dočítate ako odpoveď na príspevky občanov je že všetko funguje, všetko je v poriadku a v podstate nič netreba robiť. Chýba mi tu kus sebareflexie. Nikde nie je všetko v poriadku a všade treba niečo spraviť napraviť. K tej "Vašej" odpovedi sa ani nejdem vyjadrovať lebo podľa toho čo "píšete" tak v Liskovej je také veľké množstvo vyžitia pre mládež, že aj Ružomberok by sa mohol hanbiť. A to už radšej nehovorím o Bratislave. Len jedno Vám napíšem - Vás uráža čo som napísal? Tak mňa uráža stať "Vašej" odpovede " Mládež si naopak veľakrát volí ľahší a menej namáhavý spôsob života, niektorí z nich podľahnú pitiu alkoholu, drogám a fajčeniu". Poznáte moje deti a dobre viete že jeden aj druhý sú športovci a ničomu takémuto nepodliehajú. Tak to sem nemiešajte a pozrite sa radšej na to čo sa deje po večeroch na vlakovej zastávke. Ešte jednu vec by som mal - ako "píšete" - "Pani riaditeľka, na rozdiel od Vás, ani len nepomyslí na zatváranie areálu" - na rozdiel odo mňa? Ja niečo zamykám? A prečo celé prázdniny to viacúčelové ihrisko bolo zamknuté? Ja som ho zamkol? A k tomu všetkému - lebo si tu takto vypisovať nemá veľký zmysel - keďže všetko funguje. Chcem Vás týmto vyzvať aby sme teda spolu prešli všetky tie ihriská ktoré máme v Liskovej a pohovorili si o nich ako sa hovorí face to face. Pretože je nie som zďaleka presvedčený, že to čo "píšete" je pravda. Je to len pekne a úhľadne napísaná slohová práca. A som zvedavý či toto zverejníte lebo včera 03.10.2019 to bolo blokované.

Richard Rehanek


 

Vážený pán Rehánek,
na začiatok Vás chcem uistiť že to, čo je v diskusnom príspevku napísané, nepísal pisálek a štatista na úrade, ale je to moja odpoveď. To, že je tam uvedené Ing. Jozef Murina, starosta obce je informácia pravdivá, ako aj to, že v obci sú vybudované mnou vymenované ihriská a ďalšie informácie. Vo Vašich diskusných príspevkoch používate veľa viet, ktoré sú ukončené otáznikmi. Chýba mi tam však jedna zásadná vec a to je návrh riešenia daného problému alebo jestvujúcej situácie. Vaše deti dobre poznám a to, že športujú si veľmi vážim, fandím im a mám z toho úprimnú radosť. Určite je to hlavne aj s pričinením Vás - rodičov. Dozaista Vám na nich záleží. Vo veľa rodinách žiaľ takýto prístup k výchove detí neexistuje a obec často krát musí riešiť prehrešky takýchto nezodpovedných detí. Je nútená požiadať o pomoc pracovníkov Obvodného oddelenia polície v Liptovskej Teplej. Oni na naše požiadanie priebežne vykonávajú kontroly v areáli školy, OŠK, na železničnej stanici, pred kultúrnym domom a na ďalších miestach v našej obci. O vykonaných kontrolách bývam pravidelne informovaný, prípadné nedostatky a zistenia v spolupráci s nimi následne riešime. Váš návrh na vzájomné stretnutie prijímam. Ak Vás môžem požiadať, zavolajte mi, určite nájdeme vhodný termín na osobné stretnutie. Rád uvítam aj Vašu účasť na zasadnutí obecného zastupiteľstva, kde sa Vaše návrhy na riešenie problematiky športovania mládeže prediskutujú aj s poslancami obecného zastupiteľstva.
Ing. Jozef Murina, starosta obce.

pridané 17.9.2019 13:53:11, IP: 78.141.106.165

mládež

Dobrý deň prajem všetkým na obecnom úrade a zvlášť zastupiteľstvu a p. starostovi. Mám takú tému - kde sa majú naše deti hrať? Ako pritiahnuť deti napr. k športu. Ak si všimnete v Liskovej deti nemajú príležitosť si zašportovať. Lisková ako jedna z mála obcí nemá žiadne multifunkčné ihrisko. Pýtam sa prečo? No isto mi odpoviete, že na školskom dvore je ihrisko. Ktoré? To jedno fotbalové ktoré už čo to pamätá? Lebo to druhé je pod zámkom a tomu sa vôbec nečudujem. Ja byť riaditeľom školy a mať tú kompetenciu tak by som zamkol celý areál. Všetka česť pani riaditeľke ktorá to tam vybudovala. Naozaj pekné - chválim. Ale prečo obec nemá "vlastné" ihrisko? Čudujeme sa,že mládežnícky fotbal v Liskovej "kape" - nemá kto hrať. Ale kde tie deti majú rozvíjať športovú aktivitu? Ako ich chcete pritiahnuť k športu? Alebo Vám na mládeži nezáleží? Zase mi odpoviete, že na veľkom ihrisku. To nie je argument. Nestálo by za to zamyslieť sa a niečo také vybudovať? Napr. tenisové kurty - chátrajú. To voleybalové ihrisko bude za chvíľu zelené lebo zarastie trávou. Zase mi asi odpoviete, že načo veď sa to aj tak zničí. A v iných obciach je to ako? Tam si to vedia zariadiť? Nevie obec čerpať eurofondy? Veď je toľko možností. Ale to by asi stálo robotu. A komu by sa to chcelo. Potom sa nečudujme že sa mládež "zašíva" kade tade a čo tam robia nechcite ani vedieť. To, že pre nich zorganizujete raz za rok nejaký beh a nejaké športové hry - to je málo. Tak sa prosím Vás na tom obecnom úrade už trošku preberte a začnite niečo robiť pre túto obec a pre mládež. Je najvyšší čas. Teda myslím si, že už je 1/2 hodinu po dvanástej.

Richard Rehanek

Richard Rehanek


 

Vážený pán Rehánek

S tým, že v obci Lisková nie je žiadne multifunkčné ihrisko a deti si nemajú kde zašportovať s Vami nemôžem súhlasiť. Najprv postupne vymenujem všetky ihriská, na ktorých si od útleho detstva môžu deti a mládež rozvíjať svoje pohybové aktivity. V areáli MŠ je to detské ihrisko určené pre kategóriu detí od dvoch do šiestich rokov a dopravné ihrisko. Na Ulici pod stráňou je detské ihrisko určené pre deti od šesť do pätnásť rokov a viacúčelové asfaltové ihrisko. V areáli ZŠ je futbalové ihrisko s umelou trávou o rozmeroch 40x20 m, viacúčelové ihrisko s umelou trávou určené pre tenis, volejbal a basketbal, bežecká dráha s doskočiskom, viacúčelové ihrisko s betónovou plochou a fitness ihrisko. V areáli OŠK dva veľké futbalové ihriská, volejbalové ihrisko a tri tenisové kurty. Takto vybudované množstvo ihrísk nám okolité obce môžu len závidieť. Na výstavbu nových ihrísk a rekonštrukciu jestvujúcich boli použité finančné prostriedky zo základnej školy, Obce Lisková, výjazdového rokovania vlády a Slovenského futbalového zväzu. Záleží len na deťoch a mládeži, ako si tieto ihriská budú vážiť a využívať ich na ten účel, na ktorý sú určené. Veľakrát ich bezdôvodne poškodzujú, s čím nemôžem súhlasiť.
V poslednom období sme svedkami toho, že záujem o šport a športové vyžitie má klesajúcu tendenciu. Príkladom k zdravému spôsobu života by mali byť v prvom rade vlastní rodičia a nie nechávať túto úlohu len na školu a Obec. Mládež si naopak veľakrát volí ľahší a menej namáhavý spôsob života, niektorí z nich podľahnú pitiu alkoholu, drogám a fajčeniu. Čo veľakrát neviem pochopiť a je mi to ľúto, že sa dali na takúto beznádejnú cestu. Často krát sú svojimi vrstovníkmi dokonca ešte aj obdivovaní.
Pani riaditeľka, na rozdiel od Vás, ani len nepomyslí na zatváranie areálu. Je rada a Obci Lisková vďačná, že mohla v spolupráci s ňou vybudovať taký pekný športový areál v základnej škole. Pre mládežnícky futbal máme dobré podmienky, len ľudí ktorí sa vedia obetovať pre ich športové nadšenie je čoraz menej. Aj minulú zimu Obec Lisková podporila v spolupráci so školou záujem zo strany detí a v telocvični vytvorila 3 skupiny detí oproti 2 skupinám v minulom roku
Čo sa týka tenisových kurtov? V areáli OŠK ich máme tri, z toho jeden je funkčný a udržiavaný. Športovcom v staršom veku nerobí problém si ho každoročne upraviť a počas sezóny ho aj bezplatne využívať. Zo strany mladých takáto aktivita nehrozí. Radšej na ňom nebudú hrať a budú kritizovať, že kurty nie sú upravené, ako by mali priložiť ruku k dielu. Podotýkam, že antuka bola zakúpená už od apríla tohto roka. Ľahšie je povedať: „Pán starosta, dajte nezamestnaných nech to urobia a potom si prídeme zahrať“.
Poznámka: „ Tak sa na tom obecnom úrade už trošku preberte a začnite niečo robiť pre túto obec a pre mládež“, uráža nielen mňa, ale aj poslancov OZ, členov komisií, funkcionárov okolo futbalu a iných športov. Len tí sami vedia, koľko úsilia treba vynaložiť, kým sa niečo postaví, vybuduje, opraví, koľko času treba venovať mladému športovcovi, aby dôstojne reprezentoval seba, športovú disciplínu a svoju rodnú obec.
Ing. Jozef Murina, starosta obce

pridané 2.9.2019 08:53:06, IP: 165.225.73.16

Spaľovanie zamiakových

Vážený pán starosta,
dovoľte mi reagovať na opätovné spaľovanie zamiakových vnatí. Dnešné ráno (čas 7:00) je toho príkladom.
Pokiaľ viem, spaľovanie je nelegálne, avšak každý rok sa tento príbeh opakuje.
Zaujíma ma, aké opatrenia vedenie obce prijalo, zároveň ako to chcete do budúcna vyriešiť.

Vopred ďakujem za odpoveď

Filip Marton


 

Spaľovanie trávnatých porastov (lístia, trávy, konárov a podobne) či odpadu z domu (plastových fliaš, papierov, kartónov a podobne) je pretrvávajúcim javom, ktorý je nezodpovedný, neprípustný a protizákonný. Zákon o odpadoch jasne zakazuje zneškodňovať spaľovaním biologicky rozložiteľný odpad a rovnako spaľovať komunálny odpad na voľnom priestranstve a vo vykurovacích zariadeniach v domácnostiach. Taktiež Zákon o ochrane pred požiarmi zakazuje vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov a zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu.
Za porušenie zákazu možno podľa zákona o odpadoch uložiť pokutu do 1 500 eur, za porušenie zákona o ochrane pred požiarmi možno uložiť pokarhanie alebo pokutu do 331 eur. V prípade podozrenia z porušovania zákona je potrebné sa obrátiť na políciu a so sťažnosťou aj na obecný úrad.
Ja osobne som zástancom prevencie. Obecný úrad v Liskovej okrem oznamu v miestnom rozhlase a na stránke obce rieši tieto prípady dohovormi. K uloženiu pokuty Obec ešte nepristúpila.
Ing. Jozef Murina, starosta obce

pridané 19.8.2019 18:45:58, IP: 178.40.228.101

Triedenie odpadu

Dobrý deň,
načo je táto diskusia, načo sa občan pýta, zaujíma o život v obci keď mu nikto neodpovie ???
Môžete sa sťažovať, dávať návrhy, kontaktovať starostu...Zbytočne...!!!
Dodnes som nedostal žiadnu odpoveď na dotaz ohladne tiedenia odpadu!!!

Ľubomír Beňo


 
pridané 28.6.2019 08:36:55, IP: 91.127.27.123

Triedenie odpadu - prestavba kultúrneho domu

Dobrý deň,
chcem sa opýtať či by obec alebo zhotoviteľ stavby kultúrneho domu MLM nemohli na odpad zabezpečiť si vlastný kontajner? Pracovníci nosia odpad do kontajnerov na na tiredený odpad a tie sú hneď plné. A tak isto by sa mohlo postupovať aj pri podnikateľoch prevádzkujúcich potraviny,krčmu...Zariadiť pre nich zvlásť kontajnery napríklad vo dvore obecného úradu, aby sa neplnili kontajnery v obci, potom je v ich okolí len neporiadok.
Zároveň by som chcel poprosiť občanov, aby správne separovali odpad a keď vidia, že kontajnerý sú plné aby odpad nehádzali okolo týchto kontajnerov...Ani Vám by sa nepáčilo mať okolo domu smetisko...!!!

Ľubomír Beňo


 
pridané 25.6.2019 17:04:47, IP: 178.41.4.244

Reakcia

Dobrý deň, chcel by som len reagovať na príspevok p. Gagana. Príde mi Váš príspevok nenormálne zábavný. Pokiaľ viem, Váš rodičovský dom je v jednej z blízskych uzavretých uličiek, tak keď ste taký múdri, sprejazdnite ju, alebo predajte obci,,,,a prechod medzi ulicami bude vyriešený! Vy tu píšete kedy a ako to obec vyrieši....a ako to má poďla vás obec urobiť, keď sa nenájdu ľudia, ktorí svoje pozemky v uličke predajú?? Začnite od seba možete predať a púšťať ľudí ako prvý!
Ďakujem

Peter Lukáč


 
pridané 20.5.2019 00:45:46, IP: 85.248.11.77

Problém s prechodom

Dobrý deň.

Chceme sa spýtať kedy a ako chce obec riešiť priechod z hlavnej ulice na ulicu Nižné Záhumnie? Nie je na čase zrealizovať konečne plán prechodu spred cca 20.rokov, ktorý je vyznačený na územnom pláne obce, prip.najst iné riešenie?
Doposiaľ sa spoliehalo na dobrú vôľu ľudí, ktorí bývajú v uličkách, ktoré sa využívali na tento účel už desiatky rokov. Žiaľ tie boli pochopiteľne nedávno postupne uzavreté z dôvodu sukromia.
Toto uzavretie však skomplikovalo a sťažilo život obyvateľom 4.ulic (Železničná, Hlavná, Nižné Záhumnie, Nová Ulica), ktorí prechod využívali, či už išli na vlak, do obchodu, do kostola, ku kaderníčke, k rodinám, na detské ihrisko, na polia, na Kalváriu,... A to nehovoriac o starších ľuďoch a mamickach s deťmi. Kde niekomu cez prechod trvala cesta 5 minút, teraz s obchádzkou polovice ulice mu trvá cca 4-krat viac.
Železničná ulica s Hlavnou ulicou a Nižné Záhumnie s Novou Ulicou majú svoje priechodné ulice. Tak prečo nie aj tieto dve? Kde je verejný záujem? Treba spísať petíciu, aby sa začalo konať?

Michal Gagan


 

Vážený pán Gagan,
vo Vašom príspevku je veľa otázok a úvah, avšak jednoznačný návrh na riešenie mi tu chýba. Áno, v minulosti boli spracované viaceré návrhy urbanizácie miestnych komunikácií. Historicky bolo dané, že v starej pôvodnej časti obce bolo samozrejmosťou bývanie v spoločných dvoroch. Bolo bežným javom, že tieto využívali aj ostatní občania navzájom. V posledných rokoch sa myslenie ľudí, ale aj spôsob života v spoločných dvoroch zmenil. Ľudia sa začali uzatvárať, chcú mať viac súkromia, lavičky pred domami úplne vymizli. Svoj podiel na tom má uponáhľaný spôsob života, internet, televízne prijímače iné. Návrh riešenia prepojenia ulíc bol premietnutý aj do súčasného Územného plánu obce. Vznikol návrh riešenia na vybudovanie budúcich miestnych komunikácií, ktorý je veľmi ťažko realizovateľný. Súkromné vlastníctvo možno v súčasnosti obmedziť iba v nevyhnutnej miere. Riešenie tohto problému nie je vôbec jednoduché. Vykúpiť obývateľné domy, humná, prislúchajúce pozemky sa len tak z večera do rána nedá. V tomto prípade, nech sa urobí akékoľvek rozhodnutie, nikdy nebude k spokojnosti všetkých. Každý si to svoje vlastníctvo cení a chráni oveľa viac, ako spoločné.
Ing. Jozef Murina, starosta obce

pridané 17.5.2019 15:41:28, IP: 78.141.106.165

kompost

Dobrý deň , chcem sa kompetentných spýtať kedy sa začne (alebo už sa začalo?) s realizáciou projektu financovaného z prostriedkov EÚ - kód projektu 310011L260. Lebo sa tam píše, že realizácia od 05/2018 - 04/2019. Alebo sa mýlim? Nemali RD obdržať kompostéry aby mohli separovať? Len sa pýtam - možno sa mýlim.

Richard Rehanek


 

Dobrý deň.
Ďalšie kroky v realizácii projektu " Predchádzanie vzniku odpadov kompostovaním" nájdete na stránke Obce Lisková v sekcii Aktuálne dianie v obci.
Andrea Fúrová

pridané 10.4.2019 12:28:45, IP: 78.141.106.165

OŠK Lisková

Dobrý deň prosím Vás odpovedá tu niekto na dotazy? Alebo tu píšme len tak? Do dnes som nedostal adekvátnu odpoveď na na OŠK či im bola daná "dotácia" - myslím, že pýtali 3000 €.

Richard Rehanek


 

Dobrý deň.
Pre OŠK bola na rok 2019 schválená dotácia vo výške 36 000 EUR, žiadna iná dotácia im nebola zatiaľ poskytnutá.

Položky 1-10 z 55

Odpoveď

Pridať príspevok

 
pridané 10.10.2017 14:13:11, IP: 91.127.142.160

Autobusová zastávka

Ing. Jozef Murina, starosta obce


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka