Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Družobné mestá

Družba Kravaře – Wožniki – Lisková

 

Začiatkom roku 1999 zástupcovia mestského úradu z Kravař (Česká republika) oslovili starostu obce Lisková p. Tibora Kubalu s návrhom obnovenia družobnej spolupráce, ktorá bola medzi nimi uzatvorená už v minulosti (14.5.1969 a trvala až do konca 80-tych rokov). Cieľom spolupráce má byť utváranie kladných vzťahov medzi obyvateľmi SR a ČR a tiež snaha o vybudovanie širokého rozsahu spolupráce vo všetkých odvetviach.
Dohoda o vzájomnej spolupráci bola podpísaná 17.11.1999 štatutárnymi zástupcami: za mesto Kravaře starostom Petrom Ryglom a za obec Lisková starostom Tiborom Kubalom. Následne sa začalo rokovať aj o uzatvorení vzájomnej trojdohody medzi už partnerskými mestami Kravaře – Wožniki (Poľská republika) a našou obcou. Spolupráca sa týka kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, rozvoja turistiky a rekreácie, výmeny skúseností a poznatkov. Uzatvorenie trojdohody sa u zástupcov mesta Wožniki stretlo s kladným ohlasom.
27.2.2000 bol starosta obce a zástupca starostu obce Lisková na pozvanie vo Wožnikách pri príležitosti slávnostného koncertu folklórneho súboru Šlask a tiež to bola príležitosť na vzájomné predstavenie sa.
25.5.2000 sa na zámku v Kravařoch uskutočnilo spoločné stretnutie zástupcov všetkých troch miest, na ktorom sa rokovalo aj o návrhu textu trojdohody družobných miest. Prítomní zástupcovia základných škôl rokovali o spolupráci medzi základnými školami. Zároveň sa prejednávali konkrétne možnosti vzájomných stretnutí podľa plánov podujatí. Potom sa naši zástupcovia oboznámili s mestom, jeho pamiatkami a okolím.
V dňoch 18. a 19.6.2000 sa na Obecnom úrade v Liskovej uskutočnilo slávnostné podpísanie trojdohody za účasti:
p. Petr Rygl - starosta mesta Kravaře, p. Alojzy Cichowski – burmistrz mesta Wožniki a p. Tibor Kubala – starosta obce Lisková spolu so zástupcami družobných miest. Okrem slávnostného zasadnutia obecného zastupiteľstva sa pozvaní hostia zúčastnili prehliadky obce a to z vtáčej perspektívy letom na lietadle Aeroklubu Lisková, čo bol pre nich veľký zážitok. Tiež navštívili termálne kúpaliská v Bešeňovej. 6.8.2000 v našej obci vystupoval chrámový spevokol z Kravař pri príležitosti cirkevného sviatku odpustovej slávnosti.
16. a 17.10.2000 sa pracovníci Obecného úradu zúčastnili Dožinkovej slávnosti vo Wožnikách. Tiež sa oboznámili s 9 obcami patriacimi pod mesto Wožniki.
V dňoch 15. a 17.6.2001 do našej obce zavítali žiaci základných škôl z Kravař aj Wožník. Ubytovaní boli v ZŠ a vedenie školy pre nich pripravilo bohatý program: športové popoludnie, kúpanie v Bešeňovej, návštevu Vlkolínca a diskotéku. Medzi žiakmi sa nadviazali nové priateľstvá a mnohí si začali vzájomne dopisovať.
30.6. až 1.7.2001 sa uskutočnil futbalový turnaj vo Wožnikách pri príležitosti 70.výročia založenia futbalového klubu. Turnaja sa zúčastnili aj naši poslanci, pracovníci OÚ a futbalisti z obce a v turnaji získali 3.miesto. Cestou navštívili pútnické miesto v Jasnej Góre známeho pod menom Czenstochowa.
5. a 6.10.2001 do našej obce prišli hostia z Wožník a Kravař . Spolu s pracovníkmi obecného úradu navštívili Vysoké Tatry a urobili výstup na Solisko. Samozrejme nezabudli ani na Bešeňovú.
27.-29.5.2002 prišlo 25 žiakov lýcea vo Wožnikách oboznámiť sa s obcou, navštívili aj Demänovské jaskyne a Bešeňovú.
21. a 22.6.2002 pri príležitosti osláv 50.výročia plnoorganizovaného školstva navštívili našu obec žiaci ZŠ z Wožník. Škola pre nich pripravila diskotéku, zúčastnili sa slávnostného programu, na druhý deň sa uskutočnili spoločné športové hry.
21.7.2002 sa českí futbalisti zúčastnili turnaja poriadaného pri príležitosti osláv 70.výročia futbalu v obci. V dňoch 24. a 25.8.2002 pri príležitosti osláv 750.výročia obce prišli obec pozdraviť aj zástupcovia z Kravař a Wožník. Zúčastnili sa slávnostného zasadnutia obecného zastupiteľstva, následnej recepcie a na druhý deň slávnosti posväcovania obecných insígnií, alegorického sprievodu, leteckého dňa a prezreli si tiež výstavu o histórii a vývoji obce a jej života.

18. a 20.9.2003 pracovníci MsÚ v Kravařoch navštívili našu obec, navštívili Vlkolínec a Malino Brdo, absolvovali výstup na Choč a kúpanie v Bešeňovej.
16.-18.10.2003 sa uskutočnila družobná návšteva žiakov z Kravař. Ubytovaní boli v rodinách. Škola pre nich pripravila výstup na Predný Choč, kúpanie v Bešeňovej, diskotéku, spoločné športové hry. Opäť sa nadviazali nové priateľstvá medzi deťmi.
27.-29.5.2004 sa uskutočnila návšteva žiakov v Kravařoch a v ten istý čas aj návšteva pracovníkov obecného úradu na pozvanie pracovníkov mestského úradu. Pre žiakov škola pripravila diskotéku, športové hry. Pracovníci úradu si pozreli mesto, športovú halu, zámok, mestský úrad a okolie. Potom spoločne so žiakmi išli na výlet na Hrádok a do blízkeho mesta Opava.
25.-26.1.2005 sa na obecnom úrade v Liskovej uskutočnilo spoločné prerokovanie plánov podujatí za účasti starostov a pracovníkov mestských úradov z Kravař a Wožník. Hostia okrem iného navštívili aj papierenský závod Mondi SCP a oboznámili sa s výrobou papiera.

 

autor : Edita Forgáčová
dátum vloženia : 14.06.2005


 
Privítanie návštevy z Kravaře v zasadacej miestnos

Privítanie návštevy z Kravaře v zasadacej miestnosti obecného úradu.

Prechádzka po Vlkolínci

Prechádzka po Vlkolínci

Lyžiarske stredisko - Malinô Brdo

Lyžiarske stredisko - Malinô Brdo

Prehliadka kostolíka v obci Vlkolínec zapísanej v

Prehliadka kostolíka v obci Vlkolínec zapísanej v UNESCO


 
 
Malé občerstvenie po namáhavej túre

Malé občerstvenie po namáhavej túre

Na korbe Avie si skracujeme cestu na Veľký Choč

Na korbe Avie si skracujeme cestu na Veľký Choč

Krátke občerstvenie pri Poľovníckej chate pod Medv

Krátke občerstvenie pri Poľovníckej chate pod Medveďou dolinkou

A sme na Veľkom Choči. V pozadí panoráma Nízkych T

A sme na Veľkom Choči. V pozadí panoráma Nízkych Tatier


 
 
Výhľad z Veľkého Choča. Na ľavej strane je zachyte

Výhľad z Veľkého Choča. Na ľavej strane je zachytený kúsok vyrovnávacej vodnej nádrže Bešeňová - pod Liptovskou Marou

Výhľad na Oravu. V pozadí sú Kubínske hole, pod ni

Výhľad na Oravu. V pozadí sú Kubínske hole, pod nimi sa nachádza Dolný Kubín

Spoločné foto pod vrcholom Veľkého Choča pri turis

Spoločné foto pod vrcholom Veľkého Choča pri turistickej tabuli

Cestou dole z Choča pri Gulejovej chate

Cestou dole z Choča pri Gulejovej chate


 
 
Majestátny vrchol Veľkého Choča. Pohľad z rázcesti

Majestátny vrchol Veľkého Choča. Pohľad z rázcestia na Ondrejkove

A konečne sedíme na Dvorských chate. Máme aj peknú

A konečne sedíme na Dvorských chate. Máme aj peknú vlajku

Spoločná fotografia na Dvorských chate pre kotlíko

Spoločná fotografia na Dvorských chate pre kotlíkom, možno aj medeným :-))

Pri družnej alebo vlastne družobnej debate zábava

Pri družnej alebo vlastne družobnej debate zábava pokračovala až do neskorého večera.


 
 

 

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka