Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

História a činnosť Slovenského zväzu záhradkárov v Liskovej

História a činnosť Slovenského zväzu záhradkárov v Liskovej

Založeniu organizácie predchádzalo obdobie práce dobrovoľnej skupiny ľudí zamerané najmä na ovocinárstvo. Skupina pracovala pod vedením skúseného ovocinára p. Hypolita Gejdoša.
V januári roku 1971 bol z podnetu p. Štefana Švárneho - člena Okresného výboru Slovenského ovocinárskeho a záhradkárskeho zväzu v Liptovskom Mikuláši zvolaný prípravný výbor, ktorý mal 7 členov. Pripravili všetko potrebné na zvolanie prvej zakladajúcej schôdze. Uskutočnila sa 28.2.1971 v Družstevnom kultúrnom dome a zúčastnil sa jej veľký počet občanov. Členovia prípravného výboru počas náboru na nej získali 21 občanov, ktorí podpísali prihlášky za člena organizácie. A tak sa tento deň stal dňom vzniku Dedinskej organizácie ovocinárskeho a záhradkárskeho zväzu (DO SOZZ). Prvým predsedom organizácie sa stal p. Ľudovít Lukáč. Členmi výboru boli: Emil Baláž, Jozef Šeffer – Malenka, Štefan Dvorský, František Daňo a Cyril Teniak. Postupom času sa organizácia prudko rozrastala, z pôvodných 21 členov mala za dva roky 63 členov. V práci im aktívne pomáhal Okresný výbor za podpory svojho predsedu p. Tomáša Hulku.
Od založenia organizácie sa na poste predsedu vystriedalo 5 členov:

  • Ľudovít Lukáč 1971 – 1977
  • Ján Jurgoš 1978 – 1979
  • Jaroslav Lukáč 1980 – 1980 (9 mesiacov)
  • Ján Antol 1981 – 2001
  • Jaroslav Dvorský 2002

Činnosť organizácie za uplynulý rok sa analyzuje vždy na výročnej schôdzi vo februári. V jarnom období členovia vykonávajú ošetrenie a údržbu ovocných stromov na verejných priestranstvách v obci, v záhrade materskej školy, základnej školy, obecného úradu a farskej záhrade. Niektorí pri ošetrovaní stromov pomáhajú aj občanom obce. V máji každoročne vyhlasujeme celoobecnú súťaž „O najkrajšiu záhradku“, ktorú komisionálne vyhodnocujeme a majiteľov 5 najkrajších záhradiek odmeníme vecnými cenami. Obec prihlasujeme aj do okresnej súťaže a už 2x sa naši občania umiestnili na I. mieste. Staráme sa aj o údržbu pamätníka Medzi Hrádkami, vypomáhame pri strihaní a údržbe živých plotov pri materskej škole a pri kostole. Polročnú činnosť vyhodnocujeme na členskej schôdzi spojenej so spoločným posedením členov pri guláši. Zúčastňujeme sa výstav ovocia a zeleniny v Ružomberku, kde prezentujeme aj svoje výpestky.

 

autor : Jaroslav Dvorský – preds
dátum vloženia : 14.11.2007


 

dnes je: 15.10.2019

meniny má: Terézia

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka