Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrne a športové akcie

17.1. - 31.12.2019   24:00

Lisková

Plán podujatí na rok 2019


 

28.2. - 31.12.2019   24:00

P2270111.JPG

Lisková

Oslava životného jubilea.

V týchto dňoch sa dožíva krásneho životného jubilea 95. rokov naša spoluobčianka pani Zuzana Tomková. Vitálna pani stále plná elánu a životnej energie privítala zástupcov obce, ktorí jej k sviatku prišli zablahoželať. Pri posedení si zaspomínala aj na časy dávne, ale oveľa viac žije prítomnosťou. Teší sa zo svojej rodiny, z vnúčat, pravnúčat a už netrpezlivo čaká na teplé počasie, aby mohla ísť do svojej záhradky. V dobrom závidíme tú jej vitalitu a zo srdca prajeme ešte veľa pevného zdravia, šťastia, lásky v kruhu rodiny a hlavne nech ju ten životný optimizmu ešte dlho neopúšťa. Milá oslávenkyňa, všetko najlepšie!
Foto oslávenkyne vo fotogalérii.
Edita Forgáčová


 

1.4.2019 - 1.4.2020   24:00

P3310144.JPG

Lisková

Vynášanie Murieny

Muriena naša, kde si prebývala... niesol sa v nedeľu 31. marca po obci spev 18 člennej krojovanej skupiny žien, ktorá vynášala Murienu.
Je to jeden z najarchaickejších zvykov, ktorý sa zachoval do dnešných čias. Koná sa koncom zimy a vyjadruje túžbu ľudí skoncovať s chladným počasím a privolať teplé lúče slnka. Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Týmto silám pripisovali aj striedanie ročných období. Muriena má podobu slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat, ktorú nesú ženy so spevom k rieke. Zvyčajne ju pri brehu vyzliekli, zapálili a hodili do rozmŕzajúcej vody. Verili, že jej vynesením príde jar a s ňou aj nový život.
V Liskovej sa podľa dlhoročných tradícií Muriena vynáša 3 týždne pred Veľkou nocou na tzv. šúľkovú nedeľu. Krojovaným ženám pomáhali ďalšie 2 ženy, ktoré po domoch oznamovali tento pekný ľudový zvyk a pozývali občanov spolu s nimi zahnať zimu. A keď už „ ... vyniesli sme Murienu zo vsi, priniesli sme máj nový do vsi...“ tak veríme, že teraz do nášho chotára už naozaj zavíta zelená a krásne rozkvitnutá jar.
Starosta obce Ing. Jozef Murina ďakuje členkám miestnej organizácie Červeného kríža a tiež mladým dievčatám za zachovanie a rozvíjanie tejto krásnej ľudovej tradície.
Edita Forgáčová


 

17.4. - 31.12.2019   24:00

P4170127.JPG

Lisková

Oslava životného jubilea.

V uplynulých dňoch sa dožila krásneho životného jubilea 95. rokov ďalšia naša spoluobčianka pani Margita Kohútová. K sviatku jej prišli zablahoželať aj zástupcovia obce. Hoci nepochádza z Liskovej, prisťahovala sa sem, aby bola bližšie k rodine – svojej neteri. Dlhé roky žila v Košiciach a život zasvätila učiteľskému povolaniu žiakov 1. stupňa. Na tieto roky veľmi rada spomína. Hoci nemala ľahký život a postretli ju aj mnohé trápenia, stále sa teší z každodenných maličkostí, zo svojej rodiny, z vnúčat. Zo srdca jej prajeme ešte veľa pevného zdravia, šťastia a lásky v kruhu svojich blízkych a hlavne nech jej vitalita, životný optimizmu a chuť do života ešte dlho vydrží. Milá oslávenkyňa, všetko najlepšie!
Foto oslávenkyne vo fotogalérii.
Edita Forgáčová


 

2.5.2019 - 2.5.2020   24:00

P4300146.jpg

Námestie pred KD Lisková

Stavanie mája

Tak, ako v mnohých obciach, aj v tej našej sa snažíme zachovávať ľudové zvyky a tradície. A aký by to bol mesiac máj bez svojej ozdoby – krásneho, vysokého, stužkami vyzdobeného stromu. Tento rok ho - spoločný pre všetky dievčatá pred kultúrnym domom postavili naši chlapi či mládenci, ktorí si ctia tradície. Neprekážalo ani daždivé počasie a aby im bolo veselšie, podporiť ich prišli žienky z červeného kríža v krojoch a spolu so speváckou skupinou Liskovianka veselo spievali májovnícke pesničky. Máj sa hrdo týči do výšky a celý mesiac bude krášliť našu obec. Ďakujeme všetkým za zachovávanie tohto krásneho ľudového zvyku.
Foto nájdete vo fotogalérii.
Edita Forgáčová

V prvom rade chcem poďakovať všetkým, ktorí sa tohtoročného stavania zúčastnili, či už ako účastníci, alebo diváci. Ako ste si všimli máj stojí na novom mieste. Roky pred tým sa staval pred škôlkou, malo to ale viac problémov, napr. stavalo sa z cesty, diváci boli na jej oboch stranách, niektorí vodiči nerešpektovali pokyny usporiadateľov a hlavne rúra je dosť úzka, takže bolo treba máj postaviť skoro do kolmej polohy, aby sa dal osadiť. Nie je to vôbec jednoduché, navyše hrozilo zvýšené nebezpečenstvo pre všetkých zúčastnených. Rozmýšľal som nad niečím jednoduchším a bezpečnejším, napadlo ma ho postaviť na miesto, kde stál pôvodne pomník a kde sa aj v minulosti staval. Veľký podiel na samotnej príprave má Jozef Roštek, on bol priamo s Kuboškovcami vybrať vhodný strom, po vypílení a priblížení ho olúpal z kôry, pomohol s prípravou májky. Spolu sme boli v kovošrote, nájsť vhodnú železnú rúru, tam nám ju vyrezali do požadovaného tvaru tak, aby na jednej strane ostala zábrana na opretie kmeňa, samotné osadenie zabezpečila obec. Ďalej nastal problém, kto ho bude stavať, oslovil som viacerých občanov, kamarátov a nakoniec nás aj s pomocou niekoľkých hasičov bolo dosť. Samotné stavanie sprevádzal dážď, no spoločnými silami sa nám máj podarilo úspešne a bezpečne osadiť. Najviac ma potešila prítomnosť krojovaných členiek červeného kríža, členov Liskovianky a ich pekného spevu. Napriek tomu, že ich nik neoslovil, prišli sami a povýšili celú akciu na vyššiu, tradično - folklórnu úroveň. Ešte raz všetkým veľká vďaka.
Rastislav Hradský


 
Položky 6-10 z 17

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka