Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Obecná heraldika

Obecná heraldika

Erb LiskováNajstaršie pečatidlo Liskovej pochádza z konca 17. storočia a je kópiou staršieho pečatidla zo začiatku 16. storočia. V barokovom štíte je na pažiti lemeš a kostolík. Kruhopis je latinský : SIGILLVM . PAGI . LISKOVA, priemer 25 mm. Toto pečatidlo dokumentuje vyspelú administratívnu činnosť obce už v období 17. storočia.
Keďže obec nemala svätca ako cirkevného patróna, do znaku si zvolila obraz kostolíka, ktorý bol po stáročia nepochybne jej dominantou. V Liptove sa motív kostolíka vyskytuje len v pečatidle Podturne a Liskovej. Zhodou okolností ide v obidvoch prípadoch o dnes už zaniknuté stavby. Motív lemeša mal vyjadrovať hlavné zamestnanie obyvateľov Liskovej - poľnohospodárstvo. Celkovo bol pečatný obraz najstaršieho liskovského pečatidla zrejme prispôsobený známemu výroku „ora et labora“ (modli sa a pracuj).
V roku 1804 došlo k renovácii staršieho pečatidla, pretože pôvodné razidlo bolo znehodnotené používaním. V strede pečatného poľa je rovnaký pečatný obraz, kruhopis je latinský : COMMUNITATIS LISKOVA . 1804. Aj keď väčšina liptovských obcí na prelome 19. a 20. storočia zaradila do používania nové pečatidlá a pečiatky bez pečatného znaku, Lisková zaradila do pečatného poľa novej pečiatky realistický obraz kostolíka (bez lemeša) a maďarským kruhopisom : LISKÓFALU KÖZSZÉG PECSÉTJE, priemer 35 mm. V 40-tych rokoch sa používala pečiatka s podobným obrazom kostolíka v pečatnom poli a kruhopisom : OBEC LISKOVÁ .
 ŽUPA TATRANSKÁ, priemer 35 mm.Obraz kostolíka bol z pečiatky definitívne vylúčený až po roku 1945.Súčasný erb obce je vytvorený podľa najstaršieho pečatidla a tvorí ho na zelenej pažiti v modrom poli vľavo strieborný kostolík so zlatou strechou, zlatým krížom a vežičkou so zlatou cibuľovitou strechou zakončenou zlatým dvojitým krížom. Vpravo vedľa od kostolíka je strieborná silueta lemeša s rovnakou výškou ako veža kostolíka.
Nový erb obce bol schválený Heraldickou komisiou pri Ministerstve vnútra SR v roku 2000.


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka